Staff List
Chief Executive Officer | Russell Boulton |
Chief Operating Officer | Peter Jordan |
Chief Financial Officer | Edwina Wright |
Headteacher | Mr C Smith |
Headteacher's PA | Mrs C Stimpson |
Deputy Headteacher - Standards | Mrs A Anderson |
Deputy Headteacher - Outcomes | Mrs C Preston |
Assistant Headteacher - Inclusion | Mr S King |
Assistant Headteacher - Pupil Development | Mr E Clarke |
Assistant Headteacher - Transitions & Engagement | Mrs C Taylor |
Assistant Headteacher - Progress & Achievement | Mr J Dunne |
Director of Learning Support | Miss L Sacre |
Director of Sixth Form | Miss A Masson |
Deputy Designated Safeguarding Lead | Mrs L Ames |
Senior Operations Manager | Mr A Foster |
Raising Achievement Coordinators
RAC Year 11 | Mrs R Harvey |
Inclusion, Safeguarding and Wellbeing Team
Behaviour Co-ordinator | Mrs T Morris |
Inclusion Support Officer | Mrs R Briggs |
Inclusion Support Officer | Mrs K Staff |
Inclusion Support Officer | Mr D Fromentin |
Inclusion Support Officer | Mrs C Cobb |
Deputy Designated Safeguarding Lead | Mrs L Ames |
Child Protection Support Officer | Ms S Milne |
Wellbeing Officer | Miss N Albery |
Wellbeing Officer | Mrs H Forbes |
First Aider | Ms C Violet |
Key Support Staff
Finance Manager | c./o Mrs Edwina Wright |
HR Manager (Enrich Learning Trust) | Mrs J Gillard-Eastop |
Personnel Officer (Wymondham High) | Mrs A Johnson |
Cover Manager | Mrs H Oakshott |
Premises Manager | Mr P Essam |
Attendance & Welfare Officer | Mrs L Napleton |
Attendance Officer | Mrs H Forbes |
Examinations Officer | Mrs C Cracknell |
Careers & Guidance Lead | Miss K Emmerson |
Clerk to Governors | Mr C Perry-Yates |
Duke of Edinburgh's Award Coordinator | Mr J Michie |
Data Administrator | Mrs K Riceman |
Librarian | Mrs D Gunton |
Subject Department Leaders
Lead Teacher Core Science (KS3) | Miss S Watkins |
Lead Teacher Focused Science (KS4) | Mrs S Teverson |
Lead Teacher Specialised Science (KS5) | Mrs A Calcutt |
Lead Teacher Core Maths (KS3) | Mr A Longfield |
Lead Teacher Focused Maths (KS4) | Mrs K Kahler |
Lead Teacher Specialised Maths (KS5) | Mr M Lau |
Lead Teacher Core English (KS3) | Miss S Burt |
Lead Teacher Focused English (KS4) | Mrs L Utting |
Lead Teacher Specialised English (KS5) | Mrs S O'Connor |
Lead Teacher Sociology (KS5) | Mrs Z Rayner |
Lead Teacher Sociology (KS4) | Mrs A Garside |
Head of English | Miss E Perchard |
Head of Media Studies | Mr M Cole |
Head of Technology Faculty | Mr S Dickerson |
Head of Modern Foreign Languages | Miss D Anderson |
Head of Geography | Ms L Freaney |
Head of Performing Arts | Mr T Kaznowski |
Head of Design & Technology | Ms C Lloyd |
Head of Art | Mr N Moulton |
Head of Social Sciences | Mr C Witts |
Head of History & Classical Civilisations | Mr D Rowe |
Head of Science | Mr J Smith |
Head of Religious Education | Mrs K Upton |
Head of Mathematics | Mr J Moore |
Head of Physical Education | Mr S Simms |
Head of Year and Deputy Head of Year
LOWER SCHOOL |
|
Head of Year 7 | Miss J Eke |
Deputy Head of Year 7 | Mr T Forbes |
Head of Year 8 | Mr P Scarborough |
Deputy Head of Year 8 | Mr D Fromentin |
UPPER SCHOOL | |
Head of Year 9 | Mr E Catchpole |
Deputy Head of Year 9 | Mrs K Staff |
Head of Year 10 | Mrs G Plane-Da'Silva |
Deputy Head of Year 10 | Mrs R Briggs |
Head of Year 11 | Miss S Teverson |
Deputy Head of Year 11 | Mrs T Morris |
SIXTH FORM | |
Head of Year 12 | Mr C Mulcahy & Mr M Cole |
Head of Year 13 |
Mrs R Harvey & Mr M Cole |